За останні роки українці відчули на собі багато змін. Значно зросли ціни на комунальні послуги, але доходи залишилися практично незмінними. Раніше тарифи були штучно занижені за рахунок державних дотацій. Їх замінили адресною допомогою. Уряд аргументував це тим, що багаті повинні платити за рахунками 100%, а неспроможного населенню потрібно допомагати. Але як розрахувати субсидію? Для багатьох це незвідана таємниця.

Правила призначення субсидій в Україні в 2023 році

Держбюджет на 2022 рік сплановано з урахуванням зниження витрат держави на виплату субсидій на 14,5%.

У вересні 2022 року порядок надання житлових субсидій змінено.

Житлова субсидія надається тільки після того, як подано нові заяви та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за отриманням субсидії.

З 1 жовтня 2022 року виплати субсидії та пільги, які призначені органами соціального захисту населення здійснює Пенсійний фонд.

З 1 грудня 2022 року до функцій Пенсійного фонду входить призначення та виплата субсидій і пільг. Виплату здійснюють через Укрпошту та банки.

Масовий розрахунок житлових субсидій розпочато 5 жовтня після того, як було отримано дані від Державної податкової служби та Пенсійного фонду про доходи осіб, а від виконавців комунальних послуг – відомості про розмір платежів, цін і тарифів на комунальні послуги.

Для довідки:

  • кредит готівкою без довідки про доходи видається, як правило, строком до 30 днів і на суму до 4000 грн при першому позику;
  • оформити кредит під 0 відсотків можна в 8-ми фінансових компаніях;
  • зайняти грошей до зарплати можна не тільки у друзів або родичів, але і в мікрофінансових компаніях.

Держава негласно намагається прищепити любов до праці у всіх українців, а також оформити всі трудові відносини офіційно.

В кінці квітня 2018 року, Кабінет міністрів вніс ряд змін в процедуру надання субсидій:

  • субсидії не будуть призначати, якщо у власності у одного з членів сім’ї є автомобіль віком менше п’яти років;
  • в декларації необхідно вказувати доходи від оренди;
  • скасовуються субсидії для квартир, площа яких перевищує 120 кв. м, і будинків, з площею понад 200 кв. м. (виняток надається для прийомних сімей та будинків сімейного типу);
  • безробітним для отримання субсидії необхідно стати на облік в центр зайнятості, а в іншому випадку особам працездатного віку автоматично зараховується дохід в три прожиткові мінімуми.

І 2021 привніс свої зміни. На цей раз вони торкнулися посилення перевірок реальних доходів громадян. Часто виникають ситуації, коли субсидію вдається отримати тим категоріям громадян, кому вона не призначена. Корупційні схеми, підміна документів, приховування додаткових доходів – в хід йдуть всі засоби. Саме тому, згідно з прийнятим законом від 19 грудня 2019 року, з 01.01.2020 вводяться нові правила верифікації автентичності документів. Процес складатиметься з трьох етапів:

  1. Первинна звірка на момент подачі документів. Співробітник перевіряє папери на справжність.
  2. Моніторинг надходження фінансів. Відстежуватиметься шлях грошових коштів від моменту нарахування, до моменту отримання асигнацій на руки.
  3. Перевірка використання виділених грошей. Останній пункт – вимушений захід, до якої привели часті випадки нецільового розподілу фінансів. Сім’ї, яким була призначена субсидія, отримували готівку і витрачали їх на свої особисті потреби, а не покривали ними вартість КУ. Таким чином борг за послуги (не більше 15% реальної вартості) зростав.

Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг також не призначати при наявності простроченої більш ніж на місяць заборгованості, що перевищує 20 неоподатковуваних податком прибутків громадян (це 340 грн) на день звернення за призначенням житлової субсидії, йдеться в постанові № 62, яке Кабмін прийняв ще в 2019 році.

Метою подібних нововведень, як і раніше, є протидія зловживанням чинними соціальними програмами, а також запобігання отриманню державної допомоги людьми, які приховують свої доходи.

Хто має право на субсидію і хто має право на комунальну субсидію?

За законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг) перевищує розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.

Одним з нововведень уряду є тимчасове скасування пільг на квартиру. Таким чином, на період отримання субсидії громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, вони нараховуватися не будуть. Однак розрахунок субсидії буде проводитися з урахуванням пільг на оплату послуг, і обсяг обов’язкового платежу за послуги ЖКГ буде залежати виключно від доходів сім’ї.

Житлово-комунальна субсидія оформляється на одного з зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних.

Багатьох цікавить, чи може оформити субсидію не власник нерухомості? Відповідь – так! Квартиронаймачі, які оплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на надання субсидії.

Право на отримання субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива надається тим громадянам, чиє житло не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для обігріву. Водночас якщо житлові приміщення опалюються одночасно кількома способами (теплова енергія та/або природний газ, та/або електроенергія), субсидію призначають і виплачують тільки на один вид палива.

З урахуванням економічної ситуації коло осіб, які мають право на субсидію, у 2023 році розширено.

Окрім встановленого раніше переліку, субсидії надаються громадянам:

  • які мають у власності кілька будинків або житлових приміщень, отриманих вступом у право спадкування;
  • перебувають за кордоном і входять до складу домогосподарств;
  • мають заборгованість за комунальні послуги, що утворилася в період після лютого 2022 року.

Хто НЕ має права на комунальну субсидію?

Внаслідок поновлення урядової програми надання доплат на оплату комунальних платежів, призначення житлової субсидії відбувається з урахуванням майнового стану здобувача. У зв’язку з цим приблизно 15-20% субсідіантов позбавляються пільг на послуги ЖКГ.

Відповідно до оновлених правил призначення і новим порядком переоформлення субсидій на 2022 рік, право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян:

  • орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду;
    особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 000 гривень;
  • власники автомобілів з дня випуску яких пройшло менше 5 років (виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганамі);
  • особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб;
  • боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн);
  • власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. м, а вдома – 200 кв. м. (обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї);
  • особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Таким громадянам органи УПтаСЗН автоматично зараховують у дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії;
  • громадяни, які мають на депозитних рахунках суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • громадяни, які купують новий автомобіль або валюту загальною сумою понад 50 тисяч гривень.

Як отримати житлово-комунальну субсидію в Україні в 2022 – 2023 роках

Для отримання субсидії необхідно подати заяву до центру надання адміністративних послуг, до виконавчого органу територіальної громади або до органу соціального захисту населення.

Подати заяву можуть також ті громадяни, які раніше її не отримували.

Необхідно враховувати, що якщо громадянин отримує субсидію на оплату послуг ЖКГ, квартирні пільги з нього буде знято.

Процедура оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (соцзабез) за місцем реєстрації заявника (для орендарів – за місцем проживання). Призначення субсидії здійснюється на підставі заяви та декларації. Документи можуть бути подані особисто або надіслані поштою. Крім того, в Україні працює система онлайн-оформлення субсидій.

Міністерство соціальної політики України оприлюднило інформацію про спрощення порядку надання субсидій. Згідно із заявою українського уряду, таке рішення ухвалено у зв’язку з регулярним підвищенням тарифу на житлово-комунальні послуги (зокрема – на газ, холодну і гарячу воду, електроенергію та теплопостачання). Вам знадобиться такий перелік документів для отримання субсидії (оновлений список):

  • заяву на субсидію;
  • договір оренди (при наймі житла);
  • декларація про доходи;
  • довідку про склад сім’ї;
  • копії паспорта, ІПН особи, на яку оформлюється субсидія

Безробітні громадяни також можуть оформити субсидію. Для цього необхідно:

  • стати на облік у Центрі зайнятості;
  • оформити й отримувати допомогу по безробіттю;
  • подати заяву на отримання субсидії.

На який термін призначається житлова субсидія?

Комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Для орендарів житла (квартирантів) правила отримання субсидії дещо інші. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за наявності договору найму (оренди). Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди, але не більше ніж на 1 рік. Автоматичного переоформлення субсидії для квартирантів не передбачено і для подальшого отримання компенсації на оплату житлово-комунального господарства орендарю необхідно особисто звернутися в УПтаСЗН.

Для домогосподарств, які використовують природний газ / електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У деяких випадках субсидія може бути призначена за минулий період. Зокрема, при зверненні в протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону. Подібна норма діє і відносно громадян, які перебувають в складних життєвих обставинах. Субсидія їм може бути призначена з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за 6 місяців до звернення за субсидією.

При відсутності змін в родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Однак основним моментом для збереження житлової субсидії є своєчасне погашення своєї частини платежу за послуги ЖКГ.

Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон для деяких категорій субсідіантов здійснюється після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це:

  • внутрішньо переміщені особи. Для оформлення субсидії ВПО більше не потрібно подавати договір найму житла, підставою для нарахування компенсації є акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
  • громадяни, які звертаються за грошовими виплатами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • сім’ї, в яких кількість фактично проживають зареєстрованих осіб в минулому сезоні менше, ніж кількість прописаних.

Як розрахувати субсидію?

Алгоритм дій при самостійному розрахунку розміру житлової субсидії наступний:

  • визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї;
  • розрахунок обов’язкового відсотка платежу за послуги ЖКГ;
  • розрахунок розміру обов’язкового платежу.

При розрахунку сукупного доходу сім’ї не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомогу внутрішньо переміщеним особам. Інші види соціальних виплат (в тому числі стипендія) підлягають обліку.

Для приватних підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, сукупний дохід (незалежно від отриманого прибутку) за кожен місяць розраховується за наступним принципом:

  • платникам єдиного податку 1-ї групи зараховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої Кабміном;
  • платникам єдиного податку 2-ї групи – два розміри мінімальної зарплати;
  • платникам єдиного податку 3-ї групи – три розміри мінімальної зарплати.

Калькулятор розрахунку субсидій

Сам по собі розрахунок субсидії досить складний, тому що пов’язаний з використанням безлічі критеріїв і застосуванням різних коефіцієнтів і формул. Щоб спростити для громадян цей процес, Міністерство соціальної політики України розробило онлайн-калькулятор субсидії.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій. Згідно з нововведеннями, при призначенні безкоштовної компенсації на оплату житлово-комунального господарства в сукупному доході громадян тепер не будуть зараховуватися:

  • вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок;
  • вартість протезно-ортопедичних виробів та засобів реабілітації;
  • суми регресних виплат (відшкодування шкоди за ушкодження здоров’я працівника).

Ще одним нововведенням КМУ при призначенні субсидії на 2021 році є послаблення для пенсіонерів. Змінено систему обліку доходів. Тепер непрацюючі пенсіонери будуть оформляти субсидію за новими правилами. Замість сукупного доходу за попередній рік, при розрахунку компенсації їм буде враховуватися дохід тільки за попередній перед зверненням місяць.

Розрахунок субсидії відбувається в три етапи.

Спочатку обчислюється сумарний усереднений дохід за місяць. Причому, до цієї суми не входять допомоги на дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей-сиріт, осіб, переміщених усередині країни.

Також не враховуються такі виплати, як фінансові виплати за шкоду здоров’ю, відновлювальні засоби та протезно-ортопедичні вироби, які були видані органами соціального захисту, вартість санаторно-курортних путівок.

Підприємцям, які перебувають на спрощенці, місячний дохід визначають як 1-3 мінімальних зарплат.

Потім визначають відсоток платежу за комунальні послуги.

Потім розраховується обсяг обов’язкового внеску.

Субсидія на газ: нові нормативи

З 1 лютого 2019 року субсидія за природний газ надається в грошовій формі. Одержувачі субсидії повинні оплачувати рахунки за газ в повному обсязі.

Варто зазначити, що до 31 січня 2019 року субсидія надавалась в негрошовій формі – сума субсидії за природний газ записувалася на особистий рахунок споживача згідно зі списками УПСЗН, які надавалися в кінці звітного місяця.

У сфері житлово-комунальних послуг (включаючи індивідуальне опалення газом), для оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, застосовуються коригуючі коефіцієнти, соціальні норми і нормативи.

Соціальна норма визначає, на яку площу ви можете отримати пільгу або субсидію.

Соціальний норматив для індивідуального опалення природним газом – це базовий норматив, який встановлюється в куб. м на 1 кв. м опалювальної площі в місяць. Встановлено в розмірі: 4,5 куб. м на 1 кв. м. З 1 травня 2019 року цей норматив буде знижений до 4 куб. м на 1 кв. м (підстава – Постанова КМУ №1176 від 27.12.2018 р).

Однак це базовий норматив, до якого застосовуються коригуючі коефіцієнти, які встановлюються для кожного регіону і залежать також від того, в якому будинку ви проживаєте. Зауважимо, що з 1 жовтня 2014 року до 2 листопада 2015 року коригувальні коефіцієнти залежали від типу будинку – приватний (індивідуальний) або багатоквартирний. Після зазначеної дати – від кількості поверхів будівлі.

Тому соціальна норма визначає, на яку площу ви можете отримати пільгу (або субсидію), а соціальний норматив і коригувальний коефіцієнт – обсяг природного газу в розрахунку на 1 кв. м цієї площі.

Ви можете самостійно розрахувати обсяг газу, на який ви зможете отримати пільгу (пільгову норму) або субсидію для відшкодування витрат на індивідуальне опалення в опалювальний сезон за такою формулою:

соціальна норма × соціальний норматив × коригувальний коефіцієнт куб. м в місяць

Зверніть увагу, пільга на індивідуальне опалення призначається в опалювальний період і при наявності у споживача лічильника газу.

Субсидія на тверде паливо

Житлова субсидія на придбання твердого пічного палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу та твердого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.

Житлова субсидія призначається виходячи з розміру доходу осіб, що входять до складу домогосподарства за попередній календарний рік.

Кошти перераховуються на рахунок громадянина, якому призначено субсидію.

Як оформити субсидію: заповнення документів

Так які документи потрібні для оформлення субсидії? Практично ніяких. Тільки правильно заповнені заява та декларація. Але тут-то і виникають проблеми. Українці не звикли рахувати свої доходи до копійки, тому і виникають деякі неприємні моменти.

Декларація – листок формату А4 з безліччю полів, які потрібно заповнити:

З паспортними даними, як правило, проблем не виникає. Заповнюють на того, на кого відкриті особові рахунки (всі субсидії оформляють на одну особу).

Дані другого пункту можна знайти в техпаспорті на квартиру. У третьому потрібно вказати всіх прописаних у квартирі осіб.

У графі «Позначки» можна вказати всіх, хто не проживає за місцем реєстрації, хто не працює і так далі.

У графу доходи потрібно вписати всі фінансові надходження:

  • оплату за працю за місцем роботи;
  • пенсійне забезпечення;
  • стипендію;
  • прибуток (для підприємців);
  • гонорари;
  • дохід від продажу (майнового або немайнового характеру);
  • матеріальну допомогу;
  • аліменти;
  • дивіденди;
  • прибуток від паїв і здачі в оренду приміщень.

Все це враховується і впливає на розмір обов’язкової плати. При оформленні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг потрібно вказати період, в якій один з членів сім’ї, можливо, не працював.

Щоб не виникало питань: як оформити субсидію в Україні правильно, потрібно уважно читати всі пункти. Написане забороняється виправляти.

Обов’язковим є і заповнення заяви:

У заяві вказують:

  • в правому верхньому куті – назва відділення соцзабезу, куди відправиться документ;
  • паспортні дані, фактичне місце проживання, ідентифікаційний код і контактний телефон;
  • мету надання;
  • вид комунальних послуг, на які потрібно субсидія;
  • чи розглядалося питання призначення субсидії комісією, створеною місцевими органами влади (на підставі обстеження умов проживання сім’ї).

Комісія приймає рішення про непризначення субсидії, якщо:

  • власники рахунків – різні люди;
  • була проведена покупка більш ніж на 50 тис. грн;
  • будинок або квартира здається в оренду;
  • в житловому приміщенні проживає більше / менше зареєстрованих осіб.

Всі дані перевіряються на протязі 10 днів, після чого співробітники соціальних служб дають відповідь заявнику за вказаною ним телефону. Після цього субсидія нараховується тим, кому вона призначена.

На даному етапі розвитку країни багатьом українцям без субсидій заплатити за всіма рахунками буде дуже складно. Є багато прихильників і противників такої політики. Але потрібно виконати вимоги МВФ і вирівняти плату за комуналку з європейськими стандартами. Хоча це не вийде зробити з доходами середньостатистичного українця. Деякі пункти були доопрацьовані, інші – доповнені. Всім, хто потребує допомоги, держава готова допомогти. Але тільки тим, кому покладена субсидія.

При неповною зайнятості (півставки) чи можна розраховувати на субсидію?

Люди, які працюють на півставки мають право на субсидію, але як категорія громадян, який отримує мінімальну заробітну плату.

Як враховуються подарунки і спадщина при нарахуванні субсидії?

Згідно із законодавством, якщо людина отримала подарунок, або спадок на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, то субсидія йому нараховуватися не буде.

За який період беруть доходи при оформленні субсидії?

Для розрахунку субсидії враховуються такі тимчасові періоди:

  • III-IV квартал попереднього року, якщо субсидія призначається одночасно з початком неопалювального сезону;
  • I-II квартал поточного року, якщо субсидія призначається з початку опалювального сезону (жовтень);
  • за два квартали до подачі заяви на отримання субсидії, якщо допомога призначається після початку опалювального сезону.

Можливо вас зацікавить:

”FAQ

Як нараховується субсидія непрацюючим пенсіонерам в Україні?

Непрацюючі пенсіонери в Україні також мають право на отримання субсидії на оплату комунальних послуг. Нарахування субсидії відбувається на підставі заяви, яку подає пенсіонер до місцевого органу соціального захисту.

Для визначення права на субсидію та її розміру, необхідно враховувати доходи та склад сім'ї пенсіонера, а також розмір оплати комунальних послуг. Розмір субсидії може змінюватися щомісяця залежно від зміни тарифів на послуги та зміни доходів і складу сім'ї.

Під час розгляду заяви на субсидію, важливо надати всі необхідні документи, що підтверджують доходи та склад сім'ї. Якщо заяву заповнено правильно і всі документи надано вчасно, нарахування субсидії відбувається автоматично на рахунок пенсіонера.

Нарахування субсидії на оплату комунальних послуг є одним із заходів соціальної підтримки громадян в Україні. Цей захід спрямований на забезпечення громадян коштами для оплати житла та комунальних послуг, що є однією з важливих складових життя пенсіонерів та інших громадян з обмеженими можливостями.

Кому належить субсидія в Україні?

В Україні субсидія на оплату комунальних послуг є одним із видів соціальної підтримки, яку можуть отримувати громадяни з обмеженими доходами. Право на отримання субсидії мають:

Сім'ї з низьким доходом, які не можуть повністю оплатити комунальні послуги;
Деякі категорії інвалідів і пенсіонерів;
Багатодітні сім'ї;
Батьки, які виховують дітей-інвалідів.
Для отримання субсидії необхідно подати заяву до місцевого органу соціального захисту населення. Розмір субсидії залежить від доходів і складу сім'ї, а також від розміру оплати комунальних послуг. Субсидія нараховується автоматично щомісяця на рахунок одержувача.

Субсидія на оплату комунальних послуг є важливим соціальним заходом, який спрямований на підтримку громадян з обмеженими доходами. Завдяки цьому заходу громадяни мають змогу отримати фінансову допомогу та оплатити свої житлово-комунальні послуги в повному обсязі, що своєю чергою підвищує їхній рівень життя та покращує соціальне становище.

Який має бути дохід щоб отримати субсидію в Україні?

Для того щоб мати право на отримання субсидії на оплату комунальних послуг в Україні, необхідно мати дохід, який не перевищує встановлений законодавством рівень. Розмір доходу, за якого можливе отримання субсидії, визначається на основі таких критеріїв:

Розмір доходу сім'ї або одинокого громадянина;
Розмір оплати за житлово-комунальні послуги, яку необхідно сплатити зі своїх коштів.
Для отримання субсидії необхідно звернутися до місцевого органу соціального захисту населення із заявою та необхідними документами, які підтверджують розмір доходу та оплати комунальних послуг. Розмір субсидії буде розрахований на основі цих даних і залежатиме від кількості членів сім'ї, їхнього віку та стану здоров'я, а також інших чинників.

Таким чином, розмір доходу, за якого можна отримати субсидію, може варіюватися залежно від конкретної ситуації. Однак загалом дохід сім'ї або самотнього громадянина має бути нижчим за встановлений законодавством поріг, щоб мати право на отримання субсидії на оплату комунальних послуг.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *